2012. október 31., szerda

Vetési varjú


vetési varjú (Corvus frugilegus), Európában és Ázsiában is előforduló elég gyakori faj. Angol neve: Rook. Népies neve: fekete varjú, pápista varjú. Télen illetve ősztől Budapesten is nagyon gyakori madár, ilyenkor főleg távoli vonuló példányok érkeznek október közepétől kezdve. A budapesti példányokat elég könnyű megközelíteni.
Méret: Közepes termetű 44-46 cm hosszú a madár, a szárnya pedig 30-34 cm, 81-99 cm a szárnyfesztávolsága, 300-340 gramm a hím tömege, a tojóé 280-320 gramm.
Számuk: Magyarországon 30 000-35 000 körül található a fészkelő párok száma. Magyarországon  védett madár és 10 000 forint az eszmei értéke. Főként a kék vércsék miatt védett, ugyanis a kék vércsék más sólyomfélékhez hasonlóan a  vetési varjú fiókák által már elhagyott vagy véglegesen elhagyott varjúfészkekbe költenek, váltva a vetési varjakat. Európában hozzávetőlegesen  10 000 000-18 000 000 fészkelő pár található, ez majdnem az összállomány negyed és fele között van.
Besorolás: A vetési varjú a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a varjúfélék (Corvidae) családjába tartozó madárfaj.
Leírás: A közeli fényképek miatt nem részletezem a faj leírását. A hím valamivel nagyobb mint a tojó. Az öregek egész tollazata kékes acélcsillogású fekete. A kifejlett és érett példányoknak csupaszodik a csőrtövük. Ez a csupaszság dögevőkre is jellemző, tehát akár egy  evolúciós előny is lehet. Ahogyan a keselyűk csupaszsága is célszerű, hiszen így  könnyebben tudják takarítani magukat, az elhullott állatok belső részeiből származó  parazitáktól. 
Táplálkozás: Általában bogarakkal, sáskákkal, rágcsálókkal, gyíkokkal, hernyókkal, magvakkal és hulladékkal  táplálkoznak.  Sokféle hulladékot fogyaszt a dolmányos varjúhoz hasonlóan, ezért hasznos a városokban, a tarlókon pedig sokféle kártékony élősködőt elpusztít.
Vonulás: Rendszeres fészkelő hosszú távú vonuló. A helyi példányok kóborolnak, és amint fentebb említettük a hideg periódusban elég sok külföldi példány érkezik. A legtávolabbi Magyarországon gyűrűzött példány 2629 km-re került meg Ororszországban. Budapesten az első őszi budai érkezést október 31-én figyeltem meg 2012-ben, az első télies hidegfront következtében. Vidéken jóval korábban megjelentek, sőt ott már nehéz megkülönböztetni az itt költő és az ősszel ideérkező csapatokat.
Életkor: A leghosszabb életű szabadon gyűrűzött európai példány 20 éves és 6 hónapos volt.
Hang: Rekedt orrhangú károgás, de nem annyira mély, mint a hollóé. Képes az emberi hangok utánzására.
Szaporodás: Általában mezőgazdasági területek közelében levő fasorokban költ, erdőfoltokkal tarkított nyílt területek mellett költ népes kolóniákban. Évente egyszer költ fészekaljanként 4-5 tojással. A költés 16-18 napot vesz igénybe, a fiókák 28-30 nap után repülnek ki.
Tojás: A tojások színe szürkészöld alapon sötéten foltos, pettyes,  méretük kb. 35-44x25-29 mm.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése